Accessible Page Links



Page Tools

Main page Content

Bronze Leader Induction

17/03/2014
​Bronze Leaders - Sports Captains

​The students were buzzing, eager to enter the crowded auditorium on the special day of March 12th 2014. Yet, there were a number of students with a special reason to be excited:  the Bronze Leader Initiation Ceremony.

These young leaders had all displayed the same valued P.R.I.D.E. characteristics of every great Hawk student, and have been rewarded by receiving the honour of leading their chosen group, whether it be in the arts, sports or cultural spheres of the school.

Sixteen of our finest had run and won the race to represent their year level in the Student Representative Council, or the SRC for short. They stand as a bridge between the staff and students, relaying student ideas to be implemented and issues to be dealt with, and organise a number of service to the school programs, such as both the Junior and Senior balls, Harristown’s entry in the Carnival of Flowers parade and fundraising activities such as Relay for Life.

Both groups of enthusiastic, devoted students have all earned their place in this year’s school leader catalogue. They have displayed endless leadership qualities, have maintained the school’s code of behaviour at all times and have been embodiments of Harristown’s coveted ethos of Engage, Achieve and Excel. With these remarkable kids in position, 2014 is definitely looking to be one of the best yet.

by Jacinta Taylor

Bronze Leaders - Arts Captains

Bronze Leaders - Service

Interact Committee

Year 8 to 11 SRC Reps

Bronze Leaders​ ​ ​
The Arts​ ​Sports ​Service
Symphonic wind ensemble and Stage Band - Katrina Hirning and Chloe Dalamaras.
The Ensemble - Kimberley Wright and Katrina Hirning.
The captain of the string ensemble - Rianna Jenkinson.
The vocal ensemble - Rachael Brown and Sebrina Jensen.
The technical crew - Maddison Kennedy and Phillip Whittaker.
The drama production - Shania Holder and Maddison Barnes.
 
Athletics - Sharni Lee and Tristan Hope.
Australian rules - Stephanie Moore, Adel Santino and Tristan Hope.
Basketball - Kathryn O’Brien, Matthew Grayson and Adyn Turner.
Chess - Ben Keighran.
Cross country - Tanisha Mitchell-Gibson and Aaron Wieden.
Girls’ football - Madison Franke and Katie Orange.
Boys’ football - Jackson Franke and Kaleb Moon-Burgess.
Softball -Madison Franke.
Futsal - Tobie Andison, Stephanie Moore and Dylan Chad.
Hockey - Georgia Abbott.
Netball - Tanisha Mitchell-Gibson.
Girls’ and boys’ rugby league - Adel Santino, Tristan Hope and Todd White.
Swimming - Kimberley Wright.
Touch - Amelia Cooke and Todd White.
Volleyball - Emily Innes and Chloe Wolski.
Chaplaincy - Kathryn Pamogas and Nyakuoy Yak.
Debating - Taylor Titcume.
Cultural - Kathryn Pamogas.
Bard Stars - Victoria Kennedy.
Hawk-I - Tarryn Matthews.
Photography - Khirsten Adlaon and Nyakuoy Yak.
Interact - President is Victoria Kennedy, Vice President Georgia Abbott, Secretary Maddison Kennedy and Treasurer Shardean Fenner.
Hawk Reporting – Olivia Russo.

SRC Representatives

Year 11 - Felicity Farquharson, Jade Austin, Payman Tarar and Darcy Bionda-Smith.
Year 10 - Rebecca Hitchins, Jacqui Palfi, Caspain Inskip and Sean ewer.
Year 9 – Jamie Johnson, Joshua Wardill, Abigail Haydon and Jade Brown-Duthie.
Year 8 - Maddi Burns, Angelica Gosling, Xander Clifford-Pugh and Gilbert Inskip.

​ ​ ​